Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TBM Tipleri
#1
Tünel delme makinaları hakkında kendim için derlemiş olduğum bir yazıyı paylaşmak istiyorum. 

Tünel delme makinaları, del & patlat yöntemine alternatif olarak, tüm zemin koşullarında kullanılabilen, çapları birkaç metreden 15-16 metrelere kadar çıkabilen makinalardır. ( Şu zamana kadarki en büyük çap değerine sahi TBM, 15.43m ile Herrenknecht AG tarafından Shangai'dek bir projede kullanılmıştır.)

[Image: bda80c321318.jpg]

Herhangi bir projede kullanılacak TBM seçilirken ana koşul makinenin kullanılacağı zemin koşullarıdır. Bu sebeple TBMler temel olarak sert ve yumuşak zemin TBMleri olarak ikiye ayrılır.

Sert Zemin TBMleri

Sert zemin TBMleri zeminin sertlik, dayanım koşullarına göre kalkanlı ve açık kalkanlı olarak ikiye ayrılır. Açık kalkanlı makineler kalkanı bulundarmaz ve gripperlar yardımıyla ilerlemesini gerçekleştirir. 
[Image: 69a95fdcd139.jpg]
Sert Zemin Makinası


Zemin koşullarının parçalı kaya olma durumunda tek ve çift kalkanlı makinalar tercih edilebilir. Bu makinalar kazı sonrası, segment montajı yaparlar ve bu segmentlerden güç alarak ilerlemelerini gerçekleştirirler. Çift kalkanlı makinalar, aynı zamanda gripperlara da sahiptir ve zemin koşullarına göre segment montajı esnasında gripperlardan güç alarak ilerleme gerçekleştirebilir, bu da zaman olarak kazanç demektir.

Yumuşak Zemin TBMleri

Yumuşak zemin TBMleri, EPB(Earth Pressure Balance) ve Slurry olarak ikiye ayrılır. Temel olarak 2 sistemde tek kalkanlı TBMler gibi çalışır.

EPB makinalar, yer altındaki basıncın 7 bar ve altında olduğu bölgelerde kullanılır. Makine kazı esnasında aldığı hafriyatı chamber bölgesinde tutarak aynaya basınç uygular ve stabil şekilde ilerlemeye çalışır. Bentonit, köpük ve polymer gibi kimyasallar da basınç sağlamak için kullanılabilir.

[Image: accc4b133976.jpg]
EPB MakinaSlurry makinalar, yüksek su basıncının olduğu yumuşak zeminlerde kullanılır. Slurry makinalar tamamen kapalı bir sisteme sahiptir. Dışarıda hazırlanan karışım slurry hattıya aynaya kadar ulaşır ve zemin basıncını dengelemek için kullanılır.

[Image: c8e64c723343.jpg]
Slurry Makina
Reply
#2
Genel hatlarıyla güzel olarak özetlenmiş teşekkürler.

Bir şey dikkatimi çekti. ilk görselde ''Gripper Shoe'' dediği yer erektör olmasın Smile
Reply
#3
Sanırım haklısınız, dikkatimden kaçmış.
Reply
#4
Merhabalar slurry makinalar yüksek su basıncının olduğu yumuşak zemınler için kullanılır demişsiniz...
Acaba su basıncının olmadığı sert zeminlerde veya kesici kafa kısmından dışarı tarafa pasa naklinin helezonla mümkün olmadığı küçük çaplı tüneller içinde slurry makinalar kullanılamazmı? Teşekkürler
Reply
#5
(02-12-2019, 02:46 PM)Optimus Wrote: Genel hatlarıyla güzel olarak özetlenmiş teşekkürler.

Bir şey dikkatimi çekti. ilk görselde ''Gripper Shoe'' dediği yer erektör olmasın Smile

(02-15-2019, 02:53 AM)The best the of Wrote: Merhabalar slurry makinalar yüksek su basıncının olduğu yumuşak zemınler için kullanılır demişsiniz...
Acaba su basıncının olmadığı sert zeminlerde veya kesici kafa kısmından dışarı tarafa pasa naklinin helezonla mümkün olmadığı küçük çaplı tüneller içinde slurry makinalar kullanılamazmı? Teşekkürler

Küçük çaplıdan kastınız mikro diye tabir ettiğimiz tüneller ise bu konuyla ilgili bir bilgim yok fakat çapı 5m üstünde olup sert zemin olan bölgelerde slurry makine kullanıldığını hiç duymadım. Belki konuyla ilgili daha bilgili arkadaşlar yardımcı olabilirler.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)